Egy elemi kommunikációs erÅ‘ » BusinessFace
Magda Attila
by on 2018. January 12.
207 views
Az előző bejegyzésben az empátiáról írtam, aminek az egyik fontos eszköze a KÉRDEZÉS. A kérdezés a leghatékonyabb kommunikációs eszköz.
--------------------------
Élet a kérdezésen innen
--------------------------
Ha kérdések helyett utasítasz, felelősségre vonsz, akkor ellenállást váltasz ki munkatársadban. A szavaknak hatalmas ereje van, de minden, ami rossz érzést kelt a másikban, lassítja a cselekvésben. A felelősségre vonás belső ellenkezést vált ki, és csökkenti az önbizalmat.
------------------
A kérdezés ereje
------------------
Az elme kíváncsi természetű, és szeret megoldásokat keresni, ezért a kérdések nyitottá teszik a felvetésekre, és elfogadóbb lesz a saját magát érintő negatív dolgok iránt is. Növekszik a fókusz, és a leghatékonyabban a saját maga által levont következtetésekből fakadó feladatokat hajtja végre. Ennek az az oka, hogy a saját
következtetést már nem kell feldolgozni, az automatikusan illeszkedik az egyén világképébe, és az agy meg akarja szüntetni a valóság és a szükséges közötti különbséget, ezért akcióba lép. S nem utolsó sorban a kérdezés által könnyebben elveti a szükségtelent, és motiváltabb a szükséges változások végrehajtására.
-----------------------
A kérdezés technikája
-----------------------
1. Helyzetfeltáró kérdések:
A kérdezést először a helyzetfeltárással érdemes kezdeni. Nyitott, beszéltető kérdéssekkel körbe kell járni a pillanatnyi helyzetet, majd rövid, a részletek megismerését célzó pontosító, zárt kérdésekkel alakítjátok ki az éles képet. Nyitott kérdésnek nevezzük az ún. beszéltető kérdéseket, amelyekre nem lehet egyszerű igennel vagy nemmel válaszolni.
2. Hogyan kéne lennie?
A második fázis az elérni kívánt állapot meghatározása, szintén nyílt és zárt kérdésekkel.
3. Megoldások
Harmadik lépésként azt határozzátok meg, hogy miként lehet elérni a kívánt célt.
Ügyeljetek arra, hogy a kérdezés ne torkoljon faggatásba. Inkább ágyazzátok be a beszélgetésbe, legyen természetes, és minden kérdés az előző válaszokba kapcsolódva közelítsen a beszélgetés célja felé. A természetesség fenntartása érdekben érdemes a kérdezést időnként megszakítani egy-egy rövid folyamatos beszéddel, így valóban egy kérdezésekkel irányított természetes beszélgetést kaptok eredményül, ami el fogja érni a célját.
Köszönöm a figyelmedet, és sok sikert kívánok!
Baráti üdvözlettel,
Magda Attila
tréner, coach