Latest blogs
NBA 2K23 Playgrounds from the begin
2023. January 17.
Diablo 2 Resurrected - This is the first opportunity ev...
2022. March 9.
RuneScape - You shouldn't hesitate the slightest
2022. March 3.
Diablo 2: Resurrected Devs Say They've Many Ideas for N...
2022. February 26.
Another Madden and another superpowered Bo Jackson card
2022. February 21.
Jártál már úgy, hogy kiadtál egy feladatot, amit megcsinált a kollégád ugyan, de nem úgy vagy nem akkor amikorra kérted? Hát persze, nem is egyszer! Pedig csak egy kis odafigyelésre van szükség, és nem kell mindent kétszer csináltatnod. Ha elsőre megértik a feladatot, akkor van csak esélyed arra, hogy egyből jó is lesz az eredmény.
Az empátia, mint feladatkiosztó eszköz
Jogosan gondolhatod, hogy amikor feladatot adsz át, akkor elsősorban Téged kell, hogy megértsenek. Mégis, sokszor nem értenek meg.
Biztos, hogy ez az ő hibájuk? Mindannyian megértésre vágyunk, ám miközben el vagyunk foglalva a saját gondolatainkkal, amelyeket a legtöbbször 100%-ig igaznak hiszünk, megfeledkezünk arról, hogy lehetővé tegyük, hogy a másik megértsen bennünket. Ha azt szeretnéd, hogy a munkatársad megértse a kiadott feladatot, akkor azt
- alkalmas pillanatban, és
- úgy kell átadni, hogy ő is megértse.
A kommunikáció a legfontosabb képességed, éveket töltesz azzal, hogy megtanulj beszélni, Ãrni és olvasni, a metakommunikációd állandóan változik. De mint ahogyan az elÅ‘zÅ‘ mondatomból is láthatod, sokszor elfelejtjük, hogy a kommunikáció kétirányú dolog. A Párizs-Dakar Rallyn elÅ‘ször a térképet nézik meg, és megtervezik az utat mielÅ‘tt útnak indulnak. A feladatkiadásnál is éppen ez a helyzet. Jól kell ismerned a kollégád képességeit, habitusát, tudását, és pillanatnyi leterheltségét. A feladatot nem úgy kell átadnod, ahogyan gondolod, hanem az Å‘ nyelvén kell elmondanod úgy, hogy Å‘ is értse.
Empátia a meggyőzésben
Ugyanez a helyzet a meggyÅ‘zéssel is. Mindaddig, amÃg csak a saját fejeddel gondolkozol, és szelektÃven hallod, hogy mit mond másik, addig a meggyÅ‘zés területén sem leszel olyan sikeres, mintha empátiával, értÅ‘ figyeléssel és kérdezéssel megismernéd a másik gondolatait, és ahhoz igazÃtanád a mondanivalód tartalmát és a kommunikációdat.
Hogy jön ide a motiváció?
Kezdő mérnök koromban volt egy főnököm, aki elvárta hogy az odalökött félmondataiból megértsem, hogy mit kér tőlem, és hibátlanul kellett (volna) végrehajtanom.
A helyzetbÅ‘l adódóan nagyon lassan és hibásan dolgoztam, sok kritikát kaptam, amitÅ‘l demotivált lettem. Nem szerettem munkába járni. Viszont késÅ‘bb volt olyan fÅ‘nököm, aki számomra is érthetÅ‘en, világosan adta ki a képességeimnek megfelelÅ‘ feladatokat, amiket gyorsan és jól oldottam meg. Elég hamar vezetÅ‘vé is váltam. Ãgy függ össze az empátia és motiváció.
Köszönöm a figyelmedet, és sok sikert kÃvánok!
Baráti üdvözlettel,
Magda Attila
tréner, coach