Emiatt beletörhet a bicskád a vállalkozásodba » BusinessFace
Magda Attila
by on 2017. December 27.
198 views
A hatékonyságról pontosabban annak hiányáról és az okokról szeretnék írni. A teljesség kedvéért összefoglalom a legfontosabb hatékonysági alapelveket, de mivel ezeket a valószínűleg már ismered, azzal szeretnék foglalkozni, hogy miért nem hatékonyak ma a dolgozók, esetleg miért nem lehetsz elégedett a hatékonyságoddal.
-------------------
Először a fontosat
-------------------
Ki ne ismerné azt az egyszerű hatékonysági alapelvet, miszerint ha előre veszed a fontos dolgokat, akkor sikeres leszel. Feltéve, hogy jó irányba haladsz. Hiszen relatív dolog, hogy mi fontos, és mi nem. Ha például meg kell találnod az E65-as útvonalat, mert Prágába szeretnél eljutni, akkor elég fontos feladaton dolgozol. De mit sem ér mindez, ha Neked Rómába kell menned, nem igaz?
Feltéve, hogy jó irányba tartasz, és visszatérve a prioritásokhoz, felszabadít az „elfelejtem” réme alól, ha azonnal felírod a feladataidat, amikor keletkeznek. Elengedhetetlen eleme az eredményességnek, ha a fontos (és sürgős) dolgokat veszed előre, hiszen az időd véges, és akkor haladsz a legjobban, ha a fontos ügyekre mindenképpen van időd. Még jobb, ha sürgős dolgaid nincsenek is, hiszen akkor van összhangban a tervezésed, a munkád és a külvilág. Persze utópisztikus lenne azt gondolni, hogy az élet nem szól közbe, ezért mindig lesznek sürgős feladataid is.
------------------------------
A tudás még nem eredmény
------------------------------
Azért születik ez a bejegyzés, mert szükségesnek tartom felhívni a figyelmedet néhány okra, amik a hatékonyság megvalósulását akadályozhatják. Egy dolog, hogy Te és munkatársaid tudjátok, hogyan kéne gazdálkodni a feladatokkal, és az idővel, de megette a fene az egészet, ha nem tudjátok megvalósítani.
Nagyon sok esetben nem a tudás hiánya okozza a problémádat, hanem más, az emberben rejlő okok hátráltathatnak. A teljesség igénye nélkül vegyünk sorra néhány akadályt, amik az utadban állhatnak:
- Hivatástudat hiánya.
- Kóros függés a sürgős feladatok végrehajtásától.
- Szétszórtság.
- Rendszeres fókuszvesztés.
- Személyiségi problémák.
- Átmeneti vagy tartós magánéleti válság.
- Kudarcélmény.
- Rugalmatlanság, túlságos ragaszkodás az időtervhez.
- Munkafázisok arányának felborulása (kifáradás/fásultság).
- Önismeret hiányossága, képességek ismeretének hiánya.
- Együttműködés hiánya.
- Demotiváltág (okai lehetnek pl. fásultság, célok hiánya, célok összhangjának hiánya)
Sokáig sorolhatnám még, kifejtve pedig több könyvet is meg lehet tölteni az okokról szóló tudnivalókkal. Már a fent felsorolt akadályokból is érzékelheted, hogy sokszor nagyon bonyolult összefüggésekről lehet szó, az egyik ok lehet oka vagy nagyobb halmaza a másiknak. A legfontosabb ebből az, hogy érdemes figyelned arra, hogy nem biztos, hogy a hatékonyság tudásbéli és technikai eszközeinek megléte elvezet a kívánt eredményhez. Egészséges esetben is ki kell alakítani az új szokásokat, de sok esetben a hibás működés okai mélyebben rejtőznek, amelyeket célszerű felkutatni és megoldani.
Köszönöm a figyelmedet, és sok sikert kívánok!
Baráti üdvözlettel,
Magda Attila
tréner, coach